Amerika Birleşik Devletleri’nde En Popüler 5 Dil

Amerika Birleşik Devletleri’nde En Popüler 5 Dil

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın dört bir yanından birçok insanın yaşamasına ve çalışmasına olanak sağladığı için çok kültürlü bir ülkedir. Bu ülkenin resmi bir dili bulunmamaktadır. Resmi bir dili olmamasına karşık ülede en çok konuşulan dil İngilizcedir. Nedeni ise, Amerika’nın bağımsızlığını kazanmadan önce İngiliz kolonisi olmasıdır.

Bundan dolayı İngiliz dili ve kültürü, ülke tarafından korunmuştur. Pek çok eyalette resmi platformlarda İngilizce dili kullanılırken halkın büyük bir çoğunluğuda İngilizceye hakimdir ve günlük hayattalarını kullanmaktadır. İngilizcenin bu derece yoğun olarak kullanılması İngilizce tercümenin de önemini arttırmıştır. En çok İngilizcenin konuşulduğu ülkede 320’den fazla dil kullanılmaktadır. Bu diller arasındaki yazışmalar, bilgiler çeviri yoluyla kolaylıkla diğer dillere çevrilebilir. İşte Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler 5 dil;  

  • İngilizce= 231,122,908
  • İspanyolca= 37,458,470
  • Çince= 2,896,766
  • Fransızca= 2,047,467
  • Tagalogça= 1,163,346

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin demografisini etkileyen en önemli unsur göçtür. Özellikle Meksika, Latin Amerika ülkeleri , Küba ve Karayipler’den yoğun göç alması ve yakın olması sebebiyle İspanyolca ülkede en çok konuşulan ikinci dil olarak yerini almıştır. İspanyol nüfusunun etkisinin en fazla hissedildiği eyaletler ise Florida, New York, Kaliforniya ve Teksas’tır.

Teknolojinin gelişmesi de Amerika’da çeşitli dillerin konuşulmasında oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Son yıllarda yüksek teknoloji hakimiyeti seviyesinin artmasıyla küresel ticarete atılmak ve diğer teknoloji hakimiyeti seviyesi yüksek ülkelerden göç almak için çağrıda bulundu ve bu çağrıya en çok Asya ülkelerinden Çin dönüş yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’nin %2’si Çince iletişim kurabilmektedir.

Fransa’nın 1699 yılında Luisiana topraklarını kontrol altına almasıyla, Fransız kültürü ve dili, ülkede yayılmaya başladı. Böylece gün geçtikçe Fransızcanın etkisini arttırdığı ülkede, Fransızca en çok konuşulan dördüncü ülke olarak yerini almıştır.

Ve ABD’de çok konuşulan beşinci dil ise, Tagalogçadır. Daha önce hiç duymayanınız varsa bu dil, Filipinler’in resmi dilidir. ABD’nin Filipinler’i ilhak etmesiyle ABD vatandaşı sayılan Filipinler’den dolayı ülkede en çok konuşulan diller arasındadır.

Bu konu ilginizi çektiyse, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz diğer konu ise, Dünyada En Çok Konuşulan 5 Dildir. Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp