Amerikan İngilizcesi ve İngiltere İngilizcesi Arasındaki Farklar

Amerikan İngilizcesi ve İngiltere İngilizcesi Arasındaki Farklar

Yüzlerce yıllık bir tarihe sahip olan İngilizce dili, anavatanı dışında farklı coğrafyalarda da konuşulan bir dildir. İngilizcenin anavatanı Avrupa’da güçlü bir ülke olan Britanya’dır. Günümüzde Amerika ve Kanada gibi ülkelerin İngilizce konuşuyor olmasının nedeni Britanya’nın eski tarihlerde bu ülkeleri fethetmiş olmasıdır.

İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi ayrımı aslında farklı bölgelerde konuşulan İngilizce ile dilin doğduğu yerde konuşulan İngilizce arasındaki farklardan kaynaklanır. İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasındaki farklar telaffuz, dil bilgisi, fiil çekimleri, sözcükler, yazım gibi konularda ortaya çıkar. İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasında 33 farklı sözcük bulunur. İki farklı İngilizce arasındaki farkları detaylı inceleyelim.

  • Telaffuz Farkı

İngiliz aksanında ilk fark edilen şey R harfinin telaffuzudur. İngiliz aksanın sözcüklerin sonunda yer alan R harfi telaffuz edilmez. Amerikan İngilizcesinde ise sözcük sonundaki R harfi telaffuz edilir. Sözcüklerin ortasında yer alan R harfleri de İngiliz İngilizcesinde yumuşak çıkar. Bir diğer telaffuz farkı da T harfinde ortaya çıkar. Amerikan İngilizcesinde T harfi yumuşatılarak D olarak okunur. İngiliz İngilizcesinde ise T harfi net olarak duyulur.

  • Dilbilgisi Farkı

İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasında çok fazla gramer farkı bulunmaz. Bazı farklar elbette vardır. Örneğin; Amerikan İngilizcesinde “Have got” fiil öbeği “Have” olarak kullanılır. Fiillerin geçmiş zaman çekimlerinde de bazı farklılıklar görülür. Edatların kullanım şeklinde de farklılıklar ortaya çıkar. İngilizce tüm dünyada ortak dil olarak kabul edilen adeta dünyaya hâkim olan bir dildir. “İngilizce Neden Dünyayı Yönetiyor” yazımızda bunun nedenlerinden söz etmiştik.

  • Yazım Farkı

Amerikan İngilizcesinde yazımda U harfinin kullanılmadığı durumlar söz konusudur. İse ile biten sözcükler Amerikan İngilizcesinde ize olarak yazılır. (realise-realize gibi.) İngiliz İngilizcesinde aynı ünsüz harf yan yana iki defa kullanılırken Amerikan İngilizcesinde bu tercih edilmez.(traveller-traveler gibi.)

  • Sözcük Farkı

Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi arasındaki en büyük fark sözcük anlamlarında ortaya çıkar. Örneğin; patates kızartması Amerikan İngilizcesinde French fries olarak ifade edilirken İngiliz İngilizcesinde Fish and chips olarak ifade edilir. Bunun gibi 33 farklı sözcük vardır. Amerikan İngilizcesinde ve İngiliz ingilizcesinde bazı şeyler farklı sözcüklerle anlatılır.

 

Amerikan İngilizcesi Mi İngiliz İngilizcesi Mi Daha Kolaydır?

Temelde ikisi de İngilizce dilinin farklı biçimleridir. Yani her iki İngilizcede de aynı öğrenme süreci söz konusudur. Ancak bazı yerlerde İngiliz ingilizcesi bazı yerlerde Amerikan ingilizcesi hiç anlaşılmayabilir. Konuşma farklılıkları algıyı etkiler. Amerika’da ya da İngiltere’de yaşayanlar bile birbirlerinin konuştuğu İngilizceyi anlamayabilir. Amerikan ingilizcesi daha kolay denebilir. Çünkü daha pratiktir. Konuşmada ve yazmada daha kolaydır. Akademik ve edebi alanlarda İngiliz ingilizcesi daha geçerlidir. Akademik çeviri hizmeti almak istiyorsanız, bizi arayabilir, konusunda uzman ve deneyimli çevirmenlerimizden destek alabilirsiniz.

Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp