Arap Kültürü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arap kültürüne dair merak edilen detaylar, son derece fazladır. Arap dünyası, bir hayli zengindir. Dolayısıyla farklı topluluk, grup ve kültürlerden oluşur. Bu nedenle de Arap kültüründen tek bir kültür gibi bahsetmek mümkün değildir. Bu farklılıklar sadece ülkeler arası değildir. Aynı ülkeye mensup olan farklı topluluklar arasında dahi görülebilir. Buna bağlı olarak da Arap kültürünü son derece geniş bir yelpazede incelemek gerekir.

Nereler Arap Ülkeleridir?

Arap ülkeleri; Fas’tan başlayıp Kuzey Afrika’ya kadar uzanır. Oradan da Basra Körfezi’ne doğru ilerler. Bu bölge, aynı zamanda MENA yani Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi şeklinde de isimlendirilir. Bu bölgede yer alan Arap ülkelerinin isimleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

● Bahreyn

● Birleşik Arap Emirlikleri

● Cezayir

● Djibouti

● Fas

● Filistin

● Irak

● Katar

● Kuveyt

● Komor Adaları

● Libya

● Lübnan

● Mısır

● Moritanya

● Suudi Arabistan

● Sudan

● Somali

● Suriye

● Tunus

● Umman

● Ürdün

● Yemen

En Bilinen Arap Adetleri Nelerdir?

Arap adetleri arasında bir şeyi bilmediğini söylemek, antipatik şekilde karşılanır. Yapıcı eleştiriler de çoğu zaman hakaret olarak algılanabilir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olunması gerekir. Arap kadınların giyim tarzında batılı kıyafetler içindeyken dahi saygı duyduklarını belli etmek için başlarını örtmek önemli bir konudur.

Aile kavramı Arap kültüründe onur, itibar ve bağlılığın merkezi olarak kabul edilir. Arap ve İslam kültüründeki ailelerde her zaman erkekler ailenin başındadır. İş yapılan erkeklerin ellerini sıkmak mümkündür. Ancak çok sıkı tutmamaya özen gösterilmesi gerekir. Bir Arap ile çalışmaya başlamadan önce hem saygı hem de güven inşa etmek son derece önemlidir.

Arap Mutfağında Yasak Olan Şeyler Nelerdir?

Hem Arap kültürü hem de İslam adetleri her zaman iç içedir. Bu nedenle de Araplar domuz eti başta olmak üzere pek çok etçil hayvanın etini yemezler. Aynı zamanda pulları olmayan deniz hayvanlarını da yemezler. Alkol de Arap ülkelerindeki yasakların başında yer alır.

Yedikleri bütün hayvanları İslam çerçevesinde belirlenen kurallar kapsamında uygun olarak kesilir. Koyun eti en fazla tüketilen et çeşididir. Arap mutfağının kültürü ve yaşam tarzı gereğinden dolayı, misafirlere her zaman çeşitli atıştırmalık, çay ya da kahveler ikram edilir. Bunlarla birlikte hem arkadaşlık hem de saygı sunulur. Bu nedenle reddetmek, son derece kaba bir davranış şeklinde kabul edilir. Arap kültüründe birine ikram edileni mutlaka sağ el ile almak gerekir. Bu davranış, Arap kültürüne son derece uygundur.

Eğer Arap yarımadasında yada bu kültürün hakim olduğu ülkelerde iş yapmayı düşünüyorsanız tercüme hizmeti yanı sıra yerelleştirme hizmeti de almanız oldukça önemlidir. Farklı lehçeleri bulunan Arapçada yanlış kullanım ticari hayata büyük zararlar verebilir.

Araplar ile Yapılacak Görüşmelerde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Araplar ile yapılacak görüşmelerde dikkat dağıtacak şeylerden mümkün olduğunca uzak, sessiz ve sakin bir yer tercih edilmelidir. İlk toplantılar genellikle güncel konulara dair konuşmak amacıyla yapılır. Orta Doğulular ilk görüşmelerde bir konu üstünde tartışma noktasında yüksek oranda direnç gösterirler. Orta Doğulular buluşma saati konusunda bir hayli esnektirler. Onlar açısından gecikme saygısızlık olarak algılanmaz. Arap kültüründe selamlaşma ise erkekler ile kıdem sırası kapsamında el sıkışılarak yapılır. Eğer bir Arap kadın elini uzatmazsa onunla el sıkışarak selamlaşmaya gerek yoktur.

Arap kültüründe, buluşma evde yapılacaksa hediye vermek uygundur. Verilecek hediyelerin mutlaka paketli olması gerekir. Hediye veren kişinin de önünde paket açılmaz. Aynı zamanda saygı gereği verilen hediyenin iki defadan fazla reddedilmemesi gerekir. Hediyeler, mümkünse buluşma sonunda ve tüm kişilerin içinde verilir. Bu tip buluşmalarda çoğu zaman Arapça tercüme yardımına ihtiyaç duyulur. Ancak Arap dilleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle çeviri hizmetlerinde lehçelerinin aynı olmasına dikkat edilmesi gerekir.


Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp