Asya Kıtası'nda En Çok Konuşulan 2 Dil

Dünyanı en büyük kıtası olan Asya’ya, 4000 milyardan fazla kişi yer alır. Bu nedenle kıtada çok çeşitli kültürler ve diller mevcuttur. Yüzlerce dile ev sahipliği yapan Asya, geçmişten günümüze farklılaşan ve şimdiki alan dilleri ile dikkat çeker. Bu büyük kıtada özellikle Hint-Avrupa dil ailesinde yer alan diller baskındır. Peki, Asya kıtasında en çok konuşulan 2 dil hangileridir?

Bu sorunun cevabı oldukça nettir. Asya kıtasında en çok konuşulan dil Mandarin dilidir. Sadece Asya kıtasında değil, aynı zamanda dünya genelinde de en çok konuşulan dillerin başında gelen Mandarin, genel olarak Çince olarak bilinir. Asya kıtasında en çok konuşulan 2. dil ise Hintçedir.

Bu iki dilin dışında İngilizce, Rusça, Arapça, Türkçe, Farsça, Japonca, Endonezce, Teluguca gibi diller Asya kıtasında yaygın olarak konuşulan diller arasındadır.

Neden Çince ve Hintçe Asya Kıtasında Bu Kadar Yaygındır?

Asya kıtası çok uzun yıllar boyunca çok önemli ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biri de bu kıtanın coğrafi zenginlikleri bakımından dikkat çekici olmasıdır. Bu nedenle dünya genelinde birçok önemli yeri barındıran Asya kıtası, birçok medeniyet için ideal bir yaşam alanı haline gelmiştir.

Bu büyük kıta günümüzde Japonya, Çin, Hindistan, Afganistan, İran gibi ülkelerin merkezi halindedir. Bu ülkelerin her biri köklü bir geçmişe sahiptir. Bu nedenle İslamiyet, Budizm, Yahudilik ve Hristiyanlık gibi büyük dinler Asya kıtasında doğmuştur. Büyük bir nüfusa ve tarihi geçmişe sahip olan Çin ve Hindistan ise uzun yıllar boyunca etkisini bu kıtada sürdürmüş ve kendi dillerini yaymıştır.

Hem Asya’nın Hem de Dünya’nın En Çok Konuşulan Dili Çince

Asya kıtasının en çok konuşulan dili olarak bilinen Çince, Dünya’nın da en yaygın dilidir. Esas olarak bu dilin adı Mandarin şeklindedir. Ancak ülkemizde Çince olarak isimlendirilmektedir.

Tibet ailesine mensup olan Çince, Tayvan ve Malezya’da resmi dil olarak kullanılır. Pek çok lehçesi olan Çincenin en çok konuşulan hali Mandarin Çincesidir. Bununla birlikte bu dil çok konuşulmasına rağmen, öğrenilmesi oldukça zordur. Özellikle tonlamaların büyük bir önem taşıması Çinceyi zorlaştıran başlıca faktörlerden biridir.

Yazı sisteminde dahi 4 farklı telaffuza sahip olan bu dil; özdeyiş, deyim ve homofonan gibi kültürel unsurlarıyla da dikkat çeker. Ayrıca Çince ile Korece ve Japonca arasındaki benzerlikler ve farklılıklar da merak konusudur. Bu konuyla ilgili “Çince, Korece ve Japonca Arasındaki Farklar Nelerdir?” başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Dünyanın en çok konuşulan dili Çince, özellikle Çin'in büyüyen ekonomisi sayesinde bu kadar yaygındır. Ayrıca Çin’in kalabalık nüfusu nedeniyle Çince gelişim gösterme kapasitesine sahip bir dildir. Dünya üzerinde 1 milyardan fazla kişi Çince konuşur ve her geçen gün bu sayı artış gösterir.

Dünya genelinde bu kadar yaygın bir dil olması nedeniyle ülkemizde Çince Tercüme ihtiyacı oldukça fazladır. Hızlı ve güvenilir şekilde profesyonel çeviri hizmeti sunan firmamız, her zaman yanınızdadır.

Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp