Çince Çeviri Yerelleştirme: Doğru Çince Lehçesi Nasıl Seçilir?

Çince Çeviri Yerelleştirme: Doğru Çince Lehçesi Nasıl Seçilir?

Yunus Ozdemir
21 Jul 2022
İçeriğe Ait Başlıklar 1 Başlık

Çin-Tibet dil ailesi arasında yer alan Çince, aynı zamanda dünya nüfusunun da ortalama %16’lık kısmının ana dilidir. Çincenin Jin, Mandarin, Gan ve Wu gibi farklı diyalektleri vardır. Bu nedenle de farklı lehçelerde konuşan kişiler çoğu zaman birbirini anlama konusunda güçlük çekerler. Hatta genellikle anlamazlar.

Fakat Çince konuşan kişilerin büyük bir kısmı yani ortalama %66’lık dilimi Mandarin diyalekti ile konuşur. Günümüzde bilinen en eski Çin yazılarının resmi tarihi, milattan öncesindeki 1250’li yıllara dayanır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde tercih edilen standart dil, Mandarin’in Pekin lehçesi olarak bilinir. Bu standart dil, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in de kabul gördüğü 6 resmi dilinden biri olarak bilinir. Çince yazılırken karakterler sonucunda meydana gelen logogramlar tercih edilir.

1950’li yıllardan bu yana ise basitleştirilmiş yapıda Çince karakterler kullanılmaya başlanır. Tarih boyunca Çince pek çok değişikliğe tanık olur. Eski Çince, orta çağ Çincesi gibi farklı dönemler içerisinde kullanılmıştır. Çin İmparatorluğu’nun gücü ile de bu dil hızlı bir şekilde yayılıp günümüzde en çok konuşulan dil olarak ilk sıralarda yer almaya başlar. Bu açıdan da gittikçe daha sık şekilde Çince tercüme hizmetine ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.

Çince Lehçeleri ve Kullanımı

Dünyadaki en kalabalık ülkesi olarak bilinen Çin’de ortalama 1 milyar 500 milyondan fazla Çinli yaşam sürdürür. Bu kadar kalabalık nüfus ve son derece köklü bir dile sahip olmalarından dolayı Çince, gelişim sürecinde birkaç lehçe ile gelişip meydana gelir. Bu Lehçeleri ise en çok bilineni ve resmi işlemler için kullanılanı Mandarin lehçesidir.

Mandarin: Çin’de en fazla konuşulan lehçelerinin başında yer alır. Ortalama 900 milyon kişi tarafından konuşulup Çin’in en net lehçesini oluşturur. Aynı zamanda yerelleştirme ve çeviri konusunda da mandarin lehçesi sıklıkla tercih edilir.

Yue (Kantonca): Bu lehçe Çin'de en fazla konuşulan üçüncü lehçedir. Ortalama 80 ile 90 milyon Çinli kişi tarafından bu lehçe konuşulur.

Wur: Bu lehçe, mandarin lehçesinden sonra en fazla şekilde konuşulan ikinci lehçedir. Ortalama 100 milyon kişi tarafından konuşulan Wur lehçesi, yoğun şekilde Shangay ve civarlarında konuşulur.

Xiang: Xiang lehçesi de ortalama 40 milyon kişi tarafından konuşulur. Genel olarak Hubei ve Hunan eyalatlerinde konuşulduğu bilinir.

Jin: Dünya üzerinde ortalama 50 milyon kişi tarafından konuşulan Jin, genellikle Çin’in özerk bölgesi olarak da bilinen Guangxi Zhuang’da konuşulur.

Gan: Gan lehçesi de ortalama 30 milyon kişi tarafından, aynı zamanda Jiangxi şehrinde konuşulur.

Hakka: Hakka lehçesi ise ortalama 35 milyon kişi tarafından çoğunlukla Guangdong şehrinde konuşulur. Bu lehçeler genelde halk arasında konuşulur. Çeviri gibi hizmetlerde çoğu zaman farklı lehçeler tercih edilir.

Pinghua: Çin’in en alt seviyede konuşulan lehçesidir. Yaklaşık 3 ile 4 milyon kişi tarafından konuşulur. Bu lehçe, özerk bölgesi olarak kabul edilen Guangxi Zhuang’de konuşulur.


Çin, Türkiye'nin en fazla dış ticaret yaptığı ülkeler arasında ilk sıralarda yer alır. Bundan dolayı da günlük şekilde dahi Çince çeviri talepleri son derece fazladır. Bu talepler arasında teknik kullanım kılavuzu tercümesi, hukuki bir metin ya da ticari bir belge olabilir.

Focus Tercüme olarak teknik tercüme hizmetlerinden tıbbi alanlara, BT-yazılım çevirilerinden mobil oyun çeviri hizmetlerine, e-ticaretten finans alanına kadar çok geniş sektörlerde hizmetlerimizi sunuyoruz. 80’den fazla dilde verdiğimiz hizmetler yanı sıra yerelleştirme hizmetimizle de işinizin ortama daha iyi adapte olmasını sağlıyoruz.


Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp