Çok Dilli Web Sitesinin İşletmenize Sağlayacağı Faydalar

Her geçen gün daha fazla küresel bir hale gelen dünyada başarı elde etmek ve rekabet ortamında da ön plana çıkmak her detay ekstra önem arz eder. Bu sebeple de firmaların sınırlar ötesi bir şekilde düşünüp buna göre hareket etmeleri son derece önemlidir. Şirketlerin hem hızlı şekilde büyümesi hem de yabancı pazarlara daha kolay giriş yapabilmeleri adına web sitelerinin çok dilli biçimde olması büyük önem taşır.

Şirketlerin web sitelerindeki içerikleri çevirmek; pazardaki beklentilerini karşılamak ve dönüşüm oranlarını büyük ölçüde artırmak açısından fazlasıyla fayda sunar. Ancak işletmelerin web sitelerinin içeriklerini çevirme sürecine kalkışmadan önce mutlaka hedef kitlelerini göz önünde bulundurmaları gerekir. Bu sayede beklenen verimi elde etmek daha kolay bir hale gelir.

Çok Dilli Web Sitesinin Faydaları Nelerdir?

Çok dilli web sitelerinin otomatik çeviri eklentileri yükleyerek oluşturulduğu düşünülür. Ancak bu düşünce, yanlıştır. En iyi web sitelerinin bu şekilde kurulmadığı aslında bilinen bir gerçektir. Bu nedenle yerelleştirme uygulamasını bu kadar basite indirgememek gerekir.

Alanında uzman bir çevirmen, hedef kitlenin kendine özgü kültürel ve dilsel nüanslarını göz önünde bulundurur ve buna göre metni yerelleştirir. Bu süreç, zaman başta olmak üzere para ve diğer kaynakları gerektirir. Aynı zamanda son derece ciddi bir yatırımdır. Ancak çok dilli web sitelerine sahip olmak, işletmelere son derece fazla yarar sağlar. Bu yararlardan da kısaca söz etmek mümkündür.

· Marka İmajı Geliştirme

Web site çevirisi ve çok dilli web siteleri kullanımı, firmalar açısından oldukça önemli bir konudur. Bu durum, marka imajı oluşturma konusunda da fazlasıyla avantajlıdır. Çok dilli web sitesi kullanmak, markaların bütün taraflara son derece iyi bir şekilde müşteri deneyimi sunulmasını sağlar.

Çok dilli web siteleri; müşterilerin nereden geldiklerine bakılmaksızın firmaların onlara değer ve önem verdiklerini gösterir. Aynı zamanda saygın bir işletme imajı çizer. Bu açıdan da müşterileri etkiler. Çok yönlü müşteri tabanı hedefleyen firmaların, bu detayı mutlaka dikkate almaları gerekir. Olumlu şekilde bir marka imajı oluşturmak, hedef kitleye çok şey anlatır. Hedef kitlenin firmaya güvenip ihtiyaç durumunda tanıyıp hatırlamalarını sağlar.

·  Erişim Alanını Genişletme

Çok dilli web siteleri, bu özellikleri sayesinde daha geniş kitlelere ulaşma imkanı elde ederler. Bu sayede hedef kitleleri sadece mevcut pazar ile sınırlı kalmaz. Aynı zamanda küresel çapta da ciddi kitlelere ulaşım olanağı elde edilir.

Şirketlerin hizmet verdikleri alan sadece ülke geneli ile sınırlı kalmaz. Aynı zamanda dünya genelinde de pek çok bölgeye ulaşmayı hedef alırlar. Böyle durumda da tek dilli web sitesi, kullanıcıların zor bir deneyim yaşamalarına neden olur. Çok dilli web siteleri ise bu durumu daha kolay bir hale getirir. Ancak bu noktada dünya genelinde en fazla konuşulan dillere yönelmek daha doğru olur.

· Çok Dilli SEO ile Arama Motorlarında da Öne Çıkma İmkanı

SEO, tüm arama motorları için son derece önemlidir. İçeriklerin daha çok kitlelere ulaşmasını ve daha fazla ziyaretçi gelmesini sağlar. SEO uyumlu içerikler, SERP adı verilen yerel arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralama oranını yükseltir.

Çok dilli web sitelerinin içeriklerini SEO’ya uygun şekilde optimize etmeleri gerekir. Bu sayede insanlar Google üzerinde ya da farklı arama motorlarında kendi dillerine ait bir şekilde arama yaptıkları zaman şirketlerin web siteleri daha görünür hale gelir.

·Satış Oranlarını Artırma

Çok dilli web sitesi dizayn eden bir firma, uluslararası iş dünyasına da daha kolay şekilde erişim sağlar. Farklı dil alternatifleri ile piyasalara daha hızlı bir şekilde dahil olarak ciddi büyüme fırsatları elde edebilir. Dönüşüm ve satış oranlarının büyük ölçüde artması için firmaların müşterilerine kendi dilleri ile ulaşması gerekir. Aksi takdirde iletişimden dolayı kopukluk yaşanır. Bu da müşterinin kaybedilmesine neden olabilir.

· Rekabet Avantajı Kazanmak

Çok dilli web siteleri firmalara sadece ulusal alanda değil aynı zamanda uluslararası sektörde de hedef kitlesi olan bir hizmet sunmayı sağlar. Müşterilerin kendi ana dillerine çevrilmiş olan bir siteden alışveriş yapma ihtimalinin daha yüksek olduğu önceki dönemlerde pek çok kez kanıtlanmıştır. Focus Tercüme ile yeminli tercüme dahil çok geniş tercüme hizmetlerinden hızlı ve hatasız şekilde faydalanabilirsiniz.

Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp