dünyada en çok resmi dile sahip olan ülke

Dünyada En Çok Resmi Dile Sahip Olan Ülke

13 Mart, 11:03

Dünyada en çok resmi dile sahip olan ülke olarak bilinen Rusya, aynı zamanda en fazla anadilde eğitim verilen ülkedir. Bir federasyon olan bu ülkenin devlet dili ise Rusçadır. Bununla birlikte bu federasyonun üyesi cumhuriyetler ve etnik özerk bölgelerin kendine özgü resmi dilleri mevcuttur. Bunların birçoğu genellikle 3 resmi dile sahip iken, bazılarının çok daha fazla resmi dili bulunur. Örneğin; Dağıstan’da 14 resmi dil mevcuttur.

Resmi diller o devletin birçok imkanını kullanma olanağına sahiptir. Bununla birlikte resmi olmasa da, konuşulan dillerin yer aldığı bütün kaynaklar kültür ve sanatın korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle her bir dilin kullanılması ve sürekliliğinin sağlanması büyük bir gerekliliktir.

Rusya’nın Dil Politikası

Dil çeşitliliği ile dikkatleri üzerine çeken Rusya, bu dillerin tamamını koruma çabası gösterir. Böylece bu dillerde kültür ve sanat icrası sağlanır. Bu düşünce ile çalışmalarını yürüten Rusya, gerçekleştirdiği dil çalışmalarını hem bir devlet politikası hem de bilimsel bir gereklilik olarak görür.

Bünyesinde yer alan bütün toplulukların dillerini yaşatmayı kendine görev bilen Rusya, dünyadaki diğer ülkeler için de bu konuda güzel bir emsal olarak karşımıza çıkar. Özellikle Lenin’in ünlü tezi olan “halkların kendi kaderini tayin hakkı”, bu devlet politikası ile örtüşür. Tüm etnik grupların kendi topraklarındaki hem siyasi hakları hem de etno-kültürel hakları garanti eden bu tez, sadece sosyalist ülkeler için değil, aynı zamanda tüm dünya için popüler bir görüştür.

Unutulmamalı ki, Rusya’nın dil politikası Rus İmparatorluğu dönemi ile Sovyetler Birliği ve sonrası dönem olmak üzere iki farklı şekilde incelenir. İmparatorluk döneminde savaşlar sonrasında himaye altına alınan halkların üzerinde baskı kurularak “Ruslaştırma” politikası uygulanırdı. Bununla birlikte Sovyetler Birliği ve sonraki dönemde ise her bir etnik gruba kendi kararlarını verme hakkı tanınır ve kültürleri olduğu gibi kabul edilir.

Rusçada 100 Farklı Eğitim Dili

Çok eski zamanlardan beri dil çeşitliliğine önem veren Rusya, daha 20’li yıllarda bile 50 civarında farklı dilde eğitim veriyordu. Bu sistemi başlatan ve eğitimde dil çeşitliliğini ortaya çıkaran Bolşeviklerdi.

Günümüzde ise Rusya’da 100 farklı dilde eğitim veriliyor. Bu durum hem tarihteki Bolşeviklerin eğitim dili politikası hem de Lenin’in devlet politikası ile gerçekleşmiştir. Ayrıca her ikisinin de “Yerli Halk” söylemi sayesinde ülke idari açıdan federatif yapıya kavuşurken, aynı zamanda ülkenin dil politikası da doğrudan belirlenmiş oldu. Rusya topraklarında yaşayan etnik gruplar, ister az sayıda ister kalabalık olsun, hem kendi özerk yönetimlerine sahiptir hem de etno-kültürel haklara sahiptir.

Ülkemizde Rusça Türkçe tercüme ihtiyacı oldukça fazladır. Hızlı ve güvenilir bir tercüme hizmeti için 7/24 bize ulaşabilir ve bizden destek alabilirsiniz. Profesyonel çeviri hizmetimiz ile her zaman yanınızdayız.