Fransızca Hakkında Sizi Şaşırtacak ve Aydınlatacak Bazı Eğlenceli Bilgiler

Fransızca Hakkında Sizi Şaşırtacak ve Aydınlatacak Bazı Eğlenceli Bilgiler

Fransızcayı benzersiz kılan pek çok faktör vardır. Bunların hepsini bildiğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Fransızca, bir sürü sessiz harfe sahiptir. Ayrıca Fransızcada isimlerin cinsiyetleri vardır. Ve daha pek çok ilginç, farklı, eğlenceli bilgiler… Başta hukuki tercüme olarak pek çok alanda başarı gösteren Focus Tercüme olarak Fransızcaya dair eğlenceli bilgileri derledik. Duyduklarınız sizi şaşırtacak ve bazen de aydınlatacaktır.


Amerika’nın Her Yerinde Fransızca Konuşan İnsanlar Var.


Kuzey Dakota, Maine, Massachusetts, Vermont, Missour, Michigan gibi pek çok eyalette Fransızca konuşan insanlarla karşılaşmak mümkün. Sizi şaşırtan bir bilgi olsa da aslında oldukça mantıklı. Bu eyaletlerin pek çoğu, eskiden Fransızlar tarafından kurulmuştur. Bu nedenden dolayı Amerika’nın pek çok noktasında Fransızca konuşan insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Resmi Dili Fransızca Olan 29 Ülke Vardır.


Fransızcanın resmi dil olduğu bazı ülkeler; Fransa, Belçika, Kanada, İsviçre ve daha pek çok ülke…. Haritada adını bile bulmakta zorluk çekeceğiniz Vanuatu’nun da resmi dili, Fransızcadır. Senegal ve Madagaskar’ı da unutmamak gerekir. Cibuti de resmi dili Fransızca olan ülkeler arasında yer alıyor. Güney Amerika’da yer alan Fransız Guyanası… Website çevirisi, akademik çeviri gibi pek çok alanda karşılaşılan Fransızca, Güney Amerika’ya kadar ulaşmış durumda.

Fransızca, Farklı Şekillerde Telaffuz Edilir.


Avrupa Fransızcası, Kanada Fransızcası ve Afrika Fransızcası olarak Fransızca telaffuzu üç ana gruba ayrılır. Ancak sadece bu kadar değil. Fransa’nın içerisinde bile şehirler arasında telaffuz farklılıkları oluşabilir. Lyon’da klasik Fransızca aksanı duyarken, Marsilya’da daha kalın bir Fransızca duyacaksınız. İstanbul Türkçesine karşılık gelen ise, Paris Fransızcası sayılabilir.

Birçok Ünlü Hikayenin Orijinal Hali, Fransızcadır.


Les Miserables ( Sefiller) ‘in Victor Hugo tarafından kaleme alındığı pek çok kişi bilir ancak Victor Hugo’nun Fransız olduğunu herkes bilmez. Monte Cristo Kontu, Fransız yazar Alexandre Dumas’ın kitabıdır. Ayrıca Güzel ve Çirkin de Fransızca yazılmış eserler arasında yer almaktadır. 

Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp