Hastanenizin Çevirmesi Gereken 6 Belge

Hastanenizin Çevirmesi Gereken 6 Belge

Serhat Yılmış
14 Feb 2022

Küreselleşen dünyayla beraber dünyanın bir ucunda olan olaylardan anında haberdar olabiliyoruz. Bunun en önemli katkısı da şüphesiz, tıp dünyasındaki gelişmelerden faydalanabilmektir. Bu durumla birlikte tıbbi çevirilere ve yorumlamalara duyulan ihtiyaç da sürekli olarak artmaktadır. Dünyanın her noktasında hizmet veren hastaneler, sağlık kuruluşları ve poliklinikler farklı dillerde konuşan hastalara da hizmet sunmaktadır. Bu yüzden daha iyi bir hizmet sunabilmek, hastalığın sağlığını korumak ve etkili tedavi yöntemi uygulamak için çevirmesi gereken bazı belgeler bulunuyor.


Web Sitesi ve Pazarlama Materyalleri

Web siteleri sayesinde potansiyel hastalar, hastanede ne gibi bakım türleri olduğuna dair bilgi sahibi olabilir. Bu hizmetlerin hastanın kendi ana dilinde sunulması, onun hizmetleri daha iyi anlaması noktasında oldukça önemlidir. Bu noktada özellikle de tıbbi tercüme yararlanmak, atılması gereken çok değerli bir adımdır. Ayrıca web siteleri, hastaların doktorlar ve hastane hakkında bilgi edinmek için başvurdukları ilk yerdir. Web sitenizi farklı coğrafi bölgelerde yaygın konuşulan dillerde optimize ederek daha fazla hastaya ulaşabilirsiniz.


Tabela

Tabelalar, özellikle de büyük sağlık kuruluşları için büyük bir öneme sahiptir. Sağlık kuruluşlarının tabelaları birden fazla dile çevrilmeli ve görsellerle desteklenmelidir. Hastalarından aldıkları bakımdan ve tedaviden memnun olmaları ve faydalanmaları için en yaygın dilleri seçmelisiniz. Bu noktada profesyonel tercüme hizmeti almanız oldukça önemlidir. Ayrıca tabelalar konusunda çeviri hizmeti almanızla birlikte hastalar, doktorlar ve sağlık personelleri gitmek istedikleri konumları rahatlıkla bulabilir. Böylece kaybolma, yanlış odaya gitme gibi durumların önüne geçilmiş olur.


Hasta Kabul ve Bilgi Formları

Tıbbi çeviride en önemli belgelerden biri de, hasta kabul ve bilgi formlarıdır. Formların hastanın dilinde olması ve ardından doldurulan formun doktorun diline çevrilmesi gerekir. Bu noktada profesyonel tıbbi tercüme hizmetinden yararlanarak hasta için uygun tedavi yöntemi, tanı ve teşhis uygulanabilir. Hasta kabul ve bilgi formları, hastanın sağlığı ve geçmişi hakkında bilgi vermesi nedeniyle çok önemli belgelerdendir ve çevirisinde hassas davranılmalıdır.


Klinik Araştırma Belgeleri

Tıp alanının gelişmesi noktasında klinik araştırmaların yeri ve önemi yadsınamaz ve ayrıca klinik araştırmalar sayesinde yeni tedavi yöntemleri ve tıp alanına dair bilgiler keşfedilebilir. Deneysel tedavi yöntemini düşünen hastalar, tedavinin riskleri ve yararları hakkında bilgilendirilmelidir. Klinik araştırma belgesinin profesyonel olarak çevrilmesi, iletişimde boşluk olmasının önüne geçer ve hastanın neyle karşılaşacağına dair doğru bilgiler sunar.


Bilgilendirilmiş Onam Formları

Bir hasta, bilmediği bir dilde bilgilendirilirse ne kadar bilgi sahibi olabilir? Bilgilendirilmiş onam formlarının doğru ve eksiksiz çevrilmesiyle hastanın pek çok bilgiye sahip olması sağlanabilir. Verdiği onaya dair her şeyin farkında olan hasta, kendini daha güvende ve huzurlu hissedebilir.


Reçete Etiketleri

Kendi ana dilinde sağlık hizmeti almayan hasta, tedavi sonunda kendilerine verilen reçeteyle baş başa kalır. Bu durumdan dolayı reçete etiketlerinin ve beraberinde verilen her türlü belgenin hastanın ana diline çevrilmesi gerekir ve oldukça önemlidir. Hastanın belirtilen ilaçları ne sıklıkla alması gerektiği, ilaçların olası yan etkileri, yiyeceklerle birlikte alınıp alınamayacağı gibi pek çok bilginin çevrilmesi gerekir. Böylece ilaçların yanlış kullanılması sonucu oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilir. Bu tür bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde iletmenin en sağlıklı yolu, profesyonel tıbbi tercüme hizmetidir. 


Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp