İspanyolca Neden Yükselişe Geçti?

İspanyolca Neden Yükselişe Geçti?

Serhat Yılmış
24 Oct 2021

04 Kasım, 10:11

Artık bir yabancı dil bilmenin yeterli olmadığı bir döngüdeyiz. Kurumsal dünya, çalışanlarını hep ileriye taşımak adına farklı nitelik ve yetkinlikler arandığını belirterek daha da agresif hale getiren bir çalışma hayatı yarattı.

İş ilanlarında ve insan kaynakları fonksiyonlarında dil becerisi her zaman popülerliğini korudu. İngilizce bilen ancak işsiz olanların sayısı günümüzde yabancı dil bilmeyen işsizlere oranlara yok denecek kadar az veya bu kesim genelde aktif iş arayışında olmayan keyif ve rahatında olan kişilerdir diyebiliriz. Ama onlar da yine kendilerini ileri seviyeye taşımak adına yeni dil öğrenme heyecanı içinde olabiliyorlar.

İngilizce bugün dünyada en çok konuşulan dil olma özelliğini taşıyor. 1,3 milyardan fazla kişi hem ana dili olarak konuşan hem de daha sonra öğrenilmiş bir nüfusu kapsıyor. Peki sevimli Akdeniz ülkesi İspanya’nın ve ülkenin resmi dili olan İspanyolca tercüme nasıl yükselişe geçti?

İspanyolca Ve İngilizcenin Karmaşık İlişkisi

İngilizce ve İspanyolca aynı dil ailesine mensup Hint-Avrupa Dil ailesi altında yer alıyor. Her ne kadar İngilizce Germen koluna ve İspanyolca Roman koluna girse de ana başlıkta Avrupa dil ailesinde tanırız.

Dünyada çok konuşulan diller sıralamasında Çin coğrafi ve nüfus etkisiyle ön sıralara yükselse de Türkiye’nin konumu gereği ve kültürel olarak Akdeniz iklimine yatkınlığı ile İspanyolca öğrenmenin de etkisi Çinceye kıyasla daha fazladır. Hem farklı bir alfabe gerekmeksizin Latin alfabesiyle, İngilizce alt yapısı olan kişilerin daha kolay adapte olacağı bir dildir. Bu dil öğrenme işini elbette Türkiye olarak kıyaslamadan dünya genelinde değerlendirdiğimizde İspanyolcanın yükselen bir ikinci olma yolunda olduğu gözlemlenir.

Bunun ana etkisi Latin Amerika, Kuzey Amerika bölgesi ve İspanya’nın komşu bölgeleriyle ilişkisinde İspanyolcanın kullanılmasıdır. İngilizce ana dili olan Amerika kıtasının hemen hemen her bölgesinde İspanyolca konuşarak da anlaşabilmek mümkündür.

İspanyol Kültürünün Etkisi

Akdeniz kültürünün sıcaklığı, canlılığının yanı sıra tarih, sanat, edebiyat ve gastronomi alanlarında da İspanyol kültürü daha da öne çıkmaya başladı. Netflix dizilerinde İspanyol dizilerinin popülerliği ile İspanyolca dil öğrenimi için de başvurular artış gösteriyor.

Aslında bu yeni bir trend de değil ülkemizde aile bağları bakımında da benzerlik gösteren bir kültür yapısından ötürü büyüklerimizin Brezilya ve İspanyol dizileriyle büyüdüğünü hatırlayalım.

Tarih ve sanatın değeri yine dijitalleşme ile yeniden gündeme gelerek birçok sanatçının eserlerine, biyografilerine olan ilgi de artıyor. Bugün Pablo Picasso, Salvador Dali, Joan Miro eserleri gündemi hala etkisi altına alan ölümsüz sanatçılardır. Yine İspanya’nın spor alanında özellikle futbol ilişkisini düşündüğümüzde yadsınamaz kültürel etkileşimimiz olduğunu görmekteyiz.

Yine son dönemlerde mutfak sanatlarında artan tasarım ve gusto lezzetler arasında Michelin yıldızlı bir çok şefin İspanya San-Sebastian bölgesinde yer aldığını söyleyebiliriz. Böyle her alanda kendini ispatlamış bir kültürün dili de elbette çevre insan ve ülkeleri etkilememesi düşünülemezdi. Hem kültürel uyumda Türkiye’nin hem de diğer dinamiklerde tüm dünyanın ilgi odağı olan İspanyolcanın neden yükseldiğine şaşırmamak gerekirdi.

Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp