Japonca Çeviri İpuçları

Japonca öğrenmek, son yıllarda oldukça yaygın ancak Japonca konuşmak ve Japonca çeviri yapmak konusunda yeterince başarı elde edilememektedir. Focus Tercüme olarak Japonca çeviri yaparken dikkat etmeniz gerekenleri, uygulamanız gereken adımları ve ipuçlarını derledik. 

Japonca tercüme, kulağa biraz zor ve karışık gelebilir. Sorunsuz ve hatasız bir şekilde Japonca tercüme için bilmeniz gereken ipuçları bu yazımızda. 

Japonca Çeviri İçin Hazırlık Aşamaları

Sadece Japonca çeviri için değil; İngilizce çeviri başta olmak üzere tüm çevirilerde öncelikle çevireceğiniz metni bölümlere ayırmalısınız. Paragraflar, cümleler ve hatta kelimeler olarak ayırdığınızda daha kolay bir şekilde çeviri yapabilirsiniz. 
Bilmediğiniz kelimelerle ya da yapılarla karşılaştığınızda yardım almak için mutlaka yanınızda sözlük ya da çevrimiçi sözlük bulundurmalısınız.
Öncelikle çeviriyi yapacağınız metni anlamak üzere okuyun ve mümkün olan en kısa formatta çevirmeye başlayın.

Daha İyi Japonca Çeviriler İçin Yapacağınız Alıştırmalar


Çevrimiçi Egzersizler

Çevrimiçi platformlar, çeviri yeteneğinizi daha da geliştirebilir. Bu sitelerde en basit Japonca kelimelerden en karmaşık cümlelere kadar pek çok alıştırma yapabilirsiniz. Bu şekilde Japon dilini ve yapısını daha kolay öğrenebilirsiniz. Dili anlamak için kelime haznenizin oldukça geniş olması gerekir. Bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan kolaylıkla ulaşabileceğiniz çevrimiçi sitelerle her an Japonca çeviri egzersizi yapabilirsiniz. Bilmediğiniz kelimeler ve cümle yapılarını odaklanarak çeviri becerinizi artırabilirsiniz. 

Gazete Çevirisi

Japonca haberleri çevirerek pratik yapabilirsiniz. Hem de bu yöntemle Japon kültürüne, geleneğine, ekonomisine, toplumuna dair pek çok bilgi öğrenebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız gazete çevirileriyle resmi dilinin yapısını da kavrayabilirsiniz. Japonca gazete çevirileri, basit yapıdaki cümleleri ve karmaşık yapıdaki cümleleri anlama yeteneğinizi geliştirir.
Ayrıca bu yöntemin bir faydası da; pek çok yeni kelime öğrenmenize olanak sağlamasıdır. Tıp, ekonomi, siyasi gibi uzmanlaşmak istediğiniz alandaki gazete haberlerini çevirerek hem bilgi edinebilir hem de dilin kullanılma şeklini öğrenebilirsiniz. Japonca gazeteleri ulaşmak için de internetten yardım alabilirsiniz.

Şiir Çevirisi

Şiir çevirmek, derin duygu ve düşünceleri farklı dilde anlayarak yorumlamak açısından oldukça önemlidir. Japonca çeviri becerinizi artırmak için öncelikle şiiri ezberlemeniz gerekir ve ardından aklınızda kaldığınız kadar Japoncaya çevirmelisiniz. Bu alıştırmanın kelime haznesinin genişlemesine ve dil bilgisinin anlaşılmasına büyük faydası vardır. Şiirler, anlaşılması zor ve belirsiz ifadeler içermektedir. Bu yapıları anlamak ve en doğru ifadelerle Japon diline aktarmanız Japonca çeviri becerinizin gelişmesine oldukça katkı sağlayacaktır. 

Günlük Çevirisi

Japonca çeviri ipuçlarından en faydalı olanı, günlük çevirmektedir. Günlük hayattaki duygularınızı, zorluklarınızı, stresinizi en saf haliyle kaleme alırsınız. Tuttuğunuz günlükteki düşüncelerinizi basitleştirmeden ve duyguların anlamını kaybetmeden Japonca diline çevirebilirsiniz. Bu yöntem ifade etme biçiminizi geliştirecektir. Japonca günlük tutmak için basit cümlelerle başlayabilir ve ardından cümlelerinizi sıfatlarla, zarflarla zenginleştirebilirsiniz.

Konuşmak

Bir dili öğrenmenin en etkili yöntemi konuşmaktır. Japonca çeviri konusunda kendinizi geliştirmek için mümkün olduğunca çok Japonca konuşmalısınız. Karşınızda birinin olmasına gerek yok. Bildiğiniz Japonca kelimeleri tekrar edebilir ya da yaptığınız aktiviteleri Japonca olarak açıklayabilirsiniz. Bu şekilde pratikler yaparak Japonca çeviri noktasında kendinizi geliştirebilirsiniz. Hiçbir beceri çalışmadan ve egzersiz yapmadan gelişmez. Yaptığınız işte daha iyi olmak için ona önem vermeli ve gereken zamanı ayırmalısınız.

Bu egzersizlerle Japonca çeviri becerinizi eğlenceli bir şekilde geliştirebilirsiniz. 
Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp