Noter Yeminli Tercüme

28 Ocak, 13:01

Pendik merkezli İstanbul ofisimizde dünyanın tüm dillerinde Noter Yeminli Tercüme hizmeti veriyoruz. Günümüzde küreselleşen dünyanın mutlak gereksinimlerinden biri haline gelen tercüme sektöründe, kamu ve özel sektörün bazı kuruluşlarının talep ettiği resmi evrakların büyük bir kısmındaki tercüme işlerinde noter tasdiki gerekmektedir. Sektörde öncü olarak 2015’ten bu yana faaliyetlerini büyük bir başarı ve kararlılık ile sürdüren Focus Tercüme’nin asıl odaklandığı konu Pendik Yeminli Tercüme hizmetleridir.
 
Noter tasdiki gerektiren her türlü işlerinizde size yardımcı olmak için bu konuda hizmet veren noterler ve yeminli tercümanlarla çalışıyoruz. İsterseniz noter huzurunda yabancı müşterilerinize ve çalışanlarınıza hizmet veriyoruz, isterseniz belgelerinizi tasdik ettirip size gönderiyoruz. Bu alanda verilen hizmetlerimizde çalıştığımız tamamı profesyonel kişilerden oluşan yeminli tercüman kadromuz tarafından sağlanmaktadır.
 
Günümüzde İstanbul’da yaklaşık 20 milyon insan yaşamakta. Binlerce iş merkezi ve yüzlerce sektörde faaliyet gösteren firmaların bulunduğu kentte, gerek iş gerekse eğitim hayatı oldukça hareketli durumda. Ülkenin en büyük ekonomisine sahip İstanbul’da yeminli tercüman ihtiyacı da oldukça yüksek düzeydedir. Başta İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça ve Farsça olmak üzere dünyanın tüm dillerinde noter yeminli tercüme faaliyetlerimiz ile hizmetinizdeyiz.
 

Noter Yeminli Tercüme Nedir ?

Türkiye’de noter huzurunda, tamamı profesyonel ve noter mühürüne sahip tercümanlar tarafından yapılan bu işlem, çeşitli kurumların yabancı dildeki evrakların Türkçe suretlerini talep etmesiyle birlikte gerçekleştirilir. Bu süreçte, tercüman söz konusu belgeyi kaynak dilden hedef dile birebir şekilde tercüme eder ve noter huzurunda bu belgeyi doğru ve eksiksiz yaptığına dair tasdik ettirir.
 

Hangi Evraklar için Yeminli Tercüme İsteniyor ?

Pasaport
Diploma ve Transkript
Evlilik Cüzdanı
Doğum Belgesi
Ehliyet
Gayrimenkul alım-satım belgesi
Emlak tercümesi
Yurt dışı seyahat belgesi
Şirket kuruluş belgesi
 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte küçük ve büyük birçok işletme ürünlerini dünyanın her yerine kolaylıkla ulaştırmaya başlamışlardır. Farklı sektörlerde hizmet üreten firmalar yurtdışı faaliyetleri için, yaptıkları satış sözleşmeleri, teknik bilgiler gibi birçok alanda oluşturulan belgelerin karşı ülke dilinde çevrilmesine ihtiyaç duymaktadırlar. Birçok alanda tercüme işlemlerinin güvenilir kişiler tarafından yapılması kuruluşlar açısından önem arz etmeye başlamıştır. Noter yeminli tercüme işlemleri tüm resmi ve hukuki alandaki uluslararası işler için tercih edilmektedir. Bu işlemleri yapan kişileri ise yeminli tercüman denilmektedir. Yeminli tercüman olabilmek için, gerekli belgelerin hazırlanması ve noter huzurunda yemin sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir.

Noter Onayı

Kurumlar veya kişiler adına yapılan noter yeminli tercüme işlemlerinde, yapılan çeviri sonrası hazırlanan evraklar çeviri yapan kişi tarafından kaşe ve imza yapılır. Bu tüm sorumluluğun üstlenilmesi demektir. Noter onaylı tercüme yapabilmek için kişinin öncelikle tercümanlık hizmeti veren bir firma bünyesinde çalışması gerekmektedir. Noterlerin onay için istediği diğer belgeler arasında, kişinin nüfus cüzdanının aslı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, en az lisans mezunu ya da yüksek lisans, doktora mezunu olması, yurtdışı ülke üniversitelerine ait olan diplomaların ise çevirisinin yapılmış hali, yabancı dil kurs belgeleri gibi belgeleri istemektedir. Yabancı ülke vatandaşlarına noter onayı verilmemektedir.

Tercümanlık Yetkisi

Uluslararası alanda çeviri yapabilmek için yetkili kuruluşlar ve kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Ülkemizde tercüme yapabilme yetkisi verme hakkı sadece noterlere tanınmıştır. Noter yeminli tercüme yapabilmek için, noterlere gerekli belgeler hazırlanarak müracaat edilir. Noterler kişinin çalıştığı tercümanlık firmasının durumunu, kişinin evraklarını ve vatandaşlık durumlarını inceleyerek karar verir. Kişinin durumu hakkında şüpheli bir şey görüldüğünde, tüm evrakları tam olsa bile tercümanlık yetkisi verilmemektedir. Kişi güvenilir ve istenilen yeteneklere sahip olsa bile, bu alanda hizmet veren bir kuruluşa bağlı olarak çalışmadıkça yine onay verilmeyecektir. Yeminli tercümanlar yaptıkları çeviriler ile ilgili belgeleri kendileri kaşeler ve imzalarlar, notere onaylatır.

Tercümanlık Yemini Etme

İstanbul merkezli olarak kurulan firmamız, birçok dilde hizmet vermektedir. Kişilerin ve kurumların yurtdışına gönderecekleri belgeler ya da yurtdışından kendilerine gelen belgeler noter yeminli tercüme yetkisi olan elemanlarımız tarafından çeviri yapılmaktadır. Tercümanlık işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda hazırlanan yönetmelik ile yemin metni hazırlanmıştır ve noterler kendilerine yeminli tercümanlık için müracaat eden kişilere bu yemin metni sesli olarak okutulur ve kendi el yazısı ile yazdırılarak noter tarafından onay işlemleri yapılır. Onay verildikten sonra tercüme işlemleri yapılmaya başlanılır.

Güvenli Hizmet

Günümüzde işlerin birçok aşaması internet üzerinden yapıldığı için yapılan işlerde güven büyük önem kazanmaya başlamıştır. Noter yeminli tercüme işlemleri firmaların ve kişilerin tüm resmi işlerinin, ticari bağlantıların sağlayacak sözleşmelerin güvenli olarak yapılmasını sağlamaktadır. Yeminli işlemlerde normal çeviri işlemlerinden farklı olan yanı, hazırlanan tüm belgelerin yeminli tercümanlar tarafından imzalanması ve kaşe yapılmaktadır. Bu işlemler tercümanlık yapan kişiye sorumluluk yüklemekte ve verilen hizmetlerin güvenli olmasını sağlamaktadır. Firmamız tüm sektörlerde ve resmi işlemlerde normal çeviri, yeminli çeviri hizmetlerinin uzmanlarımız aracılığı ile sağlamaktadır.

Çeviri Yaptığımız Diller

Dünyanın tüm ülkelerinde farklı diller konuşulmaktadır. Bazı ülkelerde halk arasında farklı dil resmi işlerde farklı dil kullanılmaktadır. Çeviri işlemleri resim işlerde kullanılan resmi diller üzerine yapılmaktadır. Firmamız bünyesinde Rusça, Arapça, Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde çeviri hizmeti verilmektedir. Tüm dillerde yeminli tercümanlarımız bulunmaktadır. Firmamıza yapılan müracaatlarda ticari işler için en fazla İngilizce çeviri talebi yapılmaktadır. Son yıllardaki ticari gelişmelerden dolayı firmalara gelen Rusça belgelerin Türkçeye çevirileri de yapılmaktadır. Ülkemizden resmi yazışmalar genellikle Avrupa ülkelerine yapılmaktadır. AİHM, Avrupa Birliği, Nato gibi kurumlara yapılacak olan belge bildirimleri için Fransızca çeviri yapmaktayız.

Bizleri Tercih Edebilirsiniz

Firmamız kurulduğu yıldan itibaren tercümanlık hizmetlerini başarı ile sürdürmektedir. Güvenli ve kaliteli hizmetlerimiz sayesinde, tüm özel işleriniz ve ticari sırlarınız gizli kalmak kaydıyla uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır. Yeminli çevirmenlerimiz tarafından yapılan tüm işler noter tarafından onaylanır ve doğruluğu tasdiklenmiş olur. Bizlere Pazar hariç haftanın her günü çalışma saatleri içerisinde telefon, mail ile ulaşabilir ya da firmamızı ziyaret ederek taleplerinizi iletebilirsiniz. Yurtdışı için hazırlayacağınız dilekçe türü belgelerin ilgili ülke dilinde hazırlanmasına hukuk danışmanlarımız yardımcı olmaktadır.