Yabancı Şirketlerin Çin'de Başarısız Olmasının Sekiz Nedeni

E-ihracat ile online şekilde satış yapan kişilerin ve işletmelerin en temel amaçlarından biri sektörde başarı elde etmektir. Ancak e ihracat ile internet üzerinden ürün satan işletmelerin bir kısmı bu sektörde başarıyı yakalar. Bir bölümü ise başarısız sonuçlar ile karşı karşıya kalır. Yapılan araştırmalar e-ihracatta başarısız olan işletmelerin çoğu zaman aynı hataları yaptığını gösterir.

E-ihracat kapsamında dünyanın pek çok ülkesine ürün satışı yapılır. Çin de bu ülkeler arasında ilk sıralarda yer alır. Çin’de varlığını sürdüren şirketler arasında da başarısızlık elde eden firmalar vardır. Bu firmaların başarısızlıklarının altında yatan birkaç neden söz konusudur. Bu nedenleri ise kısaca 8 madde altında toplamak mümkündür. 

Yanlış İş Planı Hazırlamak 

Günümüzde e-ihracat sektörünün Çin pazarında başarısız olan firmaların en sık yaptığı yanlışlardan biri iş planı hazırlamamak ya da yanlış şekilde hazırlanmasıdır. Çünkü iş planı hazırlamamış olan firmalar, yurt dışı pazarlarında nasıl adım atacaklarına doğru şekilde karar veremez. Bu durum da firmaların Çin pazarında başarısız olmasına yol açar. Çünkü Çin'de hemen her şey belli bir plan çerçevesinde yapılır. Dolayısıyla iş planı bu süreçte son derece önemli bir konudur. 

Web Site Alt Yapısının Yanlış Seçilmesi 

Günümüzde Çin pazarında başarısız olan pek çok firmanın, web sitesi kurarken yanlış teknik ya da yanlış alt yapı tercih ettikleri görülür. Genel olarak Çin'de başarısız olan çok sayıda firma, açık kaynak kodlu tasarıma sahip alt yapıları ya da web sitesi yazdırma tekniklerini tercih edip sitelerini kurmaya çalışırlar. Bu durumda ise hem site yerelleşmemiş hem de gerekli altyapıda doğru zemin hazırlanmamış olur. Focus tercüme olarak bizden Çince dahil birçok dilde yerelleştirme hizmetini hızlı ve hatasız şekilde alabilirsiniz.

Zamanı İyi Yönetememek

Günümüzde pek çok firma, Çin pazarında zaman yönetimini doğru şekilde yapamadığı için başarısızlık ile karşı karşıya kalır. Zaman yönetimini doğru yapamamak Çin'de başarısız olmanın nedenleri arasında yer alır. Bu nedenle Çin’de başarılı olmak isteyen firmaların zaman yönetimini iyi şekilde yapmaları gerekir.

Satış Yapılacak Pazarın Yanlış Seçilmesi 

Çin pazarında başarı elde etmek isteyen firmaların çoğu satış yapacakları pazara yanlış karar verirler. Bu da firmaları başarısızlığa sürükler. Her pazarın hazırlığı farklı süreç gerektirir. Bu nedenle de pazara girmeden önce kapsamlı araştırma yapmak önem arz eder.

Para Birimini Çoklu Eklememek

Web sitelerine farklı para birimi eklememek de Çin pazarında yapılan yanlışlar arasında yer alır. Ürün satışının yapılacağı ülkenin kullandığı para birimini web sitelerine eklenmesi gerekir. Farklı ülkelerin para birimlerini de eklemek firmaların satışlarını olumlu yönde etkiler.

Çoklu Dil Özelliğinin Bulunmaması 

Çoklu dil özelliği her ülkenin pazarında olduğu gibi Çin pazarında da son derece önemlidir. Firmalar, Çin'de bu hatadan dolayı da sıklıkla başarısız olur. Web sitelerin çoklu dil özellikleri, Çin haricinde de ülkeye ulaşım sağlama imkânı sunar. Focus Tercüme olarak 80’den fazla dilde tercüme hizmetini hızlı, hatasız ve uygun fiyatlarla sunuyoruz. 

Farklı Ödeme Seçeneklerinin Olmaması

Pek çok firma, web sitelerine bir ya da iki ödeme seçeneği koyar. Bu da müşteri denetimini olumsuz etkiler. Aynı durumda Çin pazarında da geçerlidir. Sitelere farklı ödeme seçeneği eklemek, firmalara olumlu katkı sunar. 

Başarısız Kargo Anlaşmaları 

Ödeme ve ulaşım konusunda sorunlu hizmet veren kargo firmaları ile çalışma sağlamak, Çin pazarında meydana gelen başarısızlıklarında temel nedenleri arasında yer alır. 


Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp