Yeminli Tercüman

28 Ocak, 13:01

Resmi kurumlar, özel şirketler ya da kişiler birçok uluslararası işlemler için çeşitli tercüme işlerine ihtiyaç duyarlar. Resmi ve kurumsal özelliği olan şirketler genellikle yeminli tercüman kullanmak istemektedirler. Firmamız geniş ve uzman kadrosu ile temel yapancı diller ile birlikte dünya genelinde konuşulan 50’ye yakın farklı dillerde yeminli tercüme hizmetleri vermektedir. Son yıllarda ülkemizde yaşanan siyasi diplomatik işlerin hızlanması, özel şirketlerin yurtdışında farklı ülkeler ile ticaret yapmaları, bu ülkeler ile sürekli olarak yazışmalar yapmalarını gerektirmektedir. Yaptıkları tüm yazışmalarda ve sesli görüşmelerde çeviri hizmetlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Aynı şekilde karşı taraftan gelen mail ve yazılı belgelerinde dilimize çevrilmesine ihtiyaç duyulur. Doğru çevirilerin yapılması işlerin kolay yapılmasını sağlayacak ve karşılıklı güven sağlanmasına büyük katkı sağlayacaktır.

 Yeminli Tercümanlık

 Tüm dillerde tercüme işlemlerinin yapılabilmesi genellikle özel şirketler tarafından yapılmaktadır. Bu alanda hizmet veren şirket sayısı sürekli artmaktadır. Yeminli tercüman olarak çalışacak olanların bir tercümanlık bürosuna kayıtlı olması istenir. Yeminli olarak görev yapabilmek için noter tarafından onaylı olmak gerekir. Bunun için alanında tecrübeli olmak, üniversitelerin en az 4 yıllık lisans ya da yüksek lisan bölümlerinden mezun olmaları, Türk Vatandaşı olmak, güvenlik soruşturması sorununun olmaması istenmektedir. Noterler yapılan müracaatlarda tüm evraklar üzerinde inceleme yapar ve kişi ile yüz yüze görüşerek kişi hakkında edineceği kanaate göre onay verecektir.

 Çeviri Hizmetleri

 Özel firmalar tarafından sesli tercümanlık, teknik tercümanlık, hukuki tercümanlık, tıbbi tercümanlık, akademik tercümanlık, finans ve ticari tercümanlık gibi tüm alanlarda hizmetler verilmektedir. Firmamız her alanda yeminli tercüman hizmetleri vermektedir. Dijital alanda da kurumsal veya kişisel olarak hazırlanan birçok web sitelerinin, yazılım programlarının istenilen tüm dillere çevirileri yeminli olarak yapılmaktadır. Tercüme işlerinin birçok alanda teknik bilgi istediği için, akademik, tıbbi, hukuki, teknik gibi alanlarda uzmanlığı bulunan ve çalışma alanları hakkında bilgi sahibi olan tercümanlarımız ile kaliteli çeviri hizmetleri verilmektedir. Teknik özelliği olan konularda yapılan talepler genellikle İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça gibi temel dillerde yapılmaktadır.

 Spor Sektörü

 Ülkemizde ticaretin ve sporun gelişmesiyle birlikte, ülkemiz spor kulüplerinde yabancı sporcular ve teknik adamlar görev almaya başlamıştır. Bu kişilerin çoğu zaman televizyonlarda açıklamalar yaptıklarını ve yanlarında tercümanlarının bulunduklarını görmekteyiz. Bu kişilerin kameralar karşısında doğru mesajlar vermeleri gerekir ve verdikleri mesajların doğru çevrilmesi gerekir. Bunun için yeminli tercüman hizmeti almaya özen gösterirler. Firmamız tarafında birçok kulüp ve sporcular için tercümanlarımız hizmet vermektedir. Bu alanda özel eğitim almakta ve yapılan konuşmaları en uygun şekilde çevirmeye ve verilen mesajları doğru aktarmaktadırlar.

 Siyaset Alanında Tercümanlık

 Ülkemiz coğrafi konumu sayesinde uluslararası siyasi gelişmelerin sık yaşandığı bir ülkedir. Bu nedenle sürekli olarak farklı ülkelerden çeşitli heyetlerin ziyaretleri olmaktadır. Her heyet ziyaretinde ülkelerin konsoloslukları yeterli sayıda tercüman bulunduramadığı durumlarda firmamızdan yeminli tercüman özelliğine sahip eleman talepleri olmaktadır. Ya da yurtdışı ziyareti gerçekleştirecek olan ülkemizin çeşitli heyetleri yanlarında gidilecek ülkede tercümanlık yapabilecek elemanlara ihtiyaç duyduklarında bu ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak eleman yetiştirmekte ve hazır bulundurmaktayız. Genellikle yabancı heyetlerinde katılım sağladığı çeşitli konferanslarda genel sesli tercümanlık hizmetleri vererek tüm dinleyicilerin aynı anda konuşmaları anlamalarını sağlamaktayız.

 Tercümanlıkta Sırlar ve Gizlilik

 Tercümanlık gerek şirketler için gerekse kamu kurumları için verilsin yapılan tüm görüşmelerde iki kişi arasında geçen tüm görüşmeleri duymakta ve konular hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Bunun için bu görevi yerine getiren kişilerin iş etik kurallarına uyması, gördüğü ve duyduğu konular hakkında gizliliğe önem vererek, öğrendiği tüm konuların sır olduğunu bilmesi gerekir. Noter onaylı ve yeminli olarak yapılan hizmetlerdeki amaç sır ve gizlilik kurallarına uyulacağının garanti edilmesidir.

 Tercümanlık Hizmetlerimiz

 Firmamız ülkemiz genelinde tüm kişi ve kuruluşlara en iyi hizmetleri vermeye çalışmaktadır. Kalite ve güven ilkesi ile yaptığımız tüm çalışmalarımızda, elemanlarımız en aza 3 yabancı dil bilmekte ve alanlarında uzmanlaşmışlardır. Verdiğimiz hizmetler arasında, sesli tercümanlık, dijital tercümanlık, hukuki tercümanlık, akademik tercümanlık, tıbbi tercümanlık ile finansal ve ticari tercümanlık bulunmaktadır. Hizmet alanlarımızın her biri ayrı bir uzmanlık alanıdır. Her uzmanlık alanı için yetişmiş elemanlarımız mevcuttur. Temel prensiplerimiz gizlilik ve güvendir.