Yerelleşmenin Firma Başarısına Katkısının 4 Nedeni

Yerelleştirme diğer bir tabiriyle lokalizasyon; kaynak dilin, hedef dile çevrilirken o dili konuşan bireylerin kültürüne, sosyal hayatına, yasalarına her özelliğine dikkat edilerek uyarlama işlemidir. Normal çeviri işleminde çevirilecek dilin tam karşılığı dikkate alınırken yerelleşmede dilin özellikleri ve kullanım şekli dikkate alınır.

Yerelleşme, firmalara oldukça için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hedef kitlenizin kullandığı dili özelliklerine göre kullanmanız firmanızın bir adım öne geçmesine yardımcı olacaktır. Yerleşmenin firma başarına katkısının 4 nedeni;

  • Marka değerini korur.

Ürünlerin, sloganların, tanıtımların pazarlama faaliyetleri içerisinde yadsınamaz bir yeri vardır. Yerelleşmede yapılacak hatalı veya yanlış faaliyetler sadece ürün bazlı sorun yaratmaz aynı zamanda marka üzerinde de oldukça büyük bir sorun yaratmaktadır. Bundan dolayı şirketleri, marka isimlerinden sloganlarına kadar her alanda yerelleştirme yaparak markanın değerini korumalıdırFocus Tercüme Bürosu olarak profesyonel ve uzman ekibimizle, markanızın tüm yerelleştirme ve çeviri ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Detaylı bilgi ve fiyat için bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

  • Kültür uyumunu sağlar.


Kültürler arası farklılığın ortadan kalkmasında yerelleşmenin büyük bir yeri vardır. Her alanda olduğu gibi farklı kültüre sahip insanların sizden biriymiş gibi davranması, her kültürde olumlu karşılanmaktadır. Bu yüzden kültür adaptasyonu sağlamak için marka veya firmanın yerelleşmesi en doğru adımlardan biridir.

  • Etkili bir iletişim kullanmamızı yardımcı olur.


Pazar alanınızın yer aldığı yerdeki dilden yani hedef dilden, konuşmadığınızda etkili ve sağlıklı bir iletişim sağlayamazsınız. Bu durum yürüttüğünüz bütün kampanya ve çalışmalar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Bu olumsuz etkiyi azaltmak için hedef dili öğrenerek sağlıklı bir iletişim süreci yürütmelisiniz. Böylece tüketicilerin sizi tercih etme olasılığı yükselecektir.

Kısa vadede pazar alanına hakim olmanıza olanak sağlar.


Müşteriler genellikle kendi yerel firmalarından alışveriş yapmakta ve onlarla etkileşime geçmektedir. Bunun en büyük nedeni ise, onlarla daha kolay iletişim kurabildikleri için bir sorun oluştuğunda rahatça çözülebileceği düşüncesidir. Yabancı olan firma veya kişiler için bu durum bir sorun haline gelmektedir. 

Yerel bir firma gibi görünmenizde etkili en hızlı yöntemlerden birisi, Web sitesi içerik çevirisidir. Bu yöntem ile yerel bir firma gibi görünmenin en önemli adımı atarak

Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp