Önceki İçerik
Metaverse Nedir?
NFT Nedir?

NFT Nedir?

Gizem Akçay
27 Apr 2022
İçeriğe Ait Başlıklar 2 Başlık

NFT, son teknolojik gelişmeler ile birlikte çok duyduğumuz bir teknolojidir. Uzmanlar tarafından “devrim” olarak nitelenmiştir. NFT’nin alt yapısını Kripto paralar ile birlikte Blockchain teknolojisi oluşturmaktadır. Bu teknolojiye yatırım yapanlar yerli ve yabancı olmak üzere bir çok kişi vardır. Bu teknolojinin trend haline gelmesine ise özellikle ünlü kişilerin yaptığı yatırımlar neden olmuştur. Peki, NFT nedir? Bir bakalım:

NFT kelimesinin tam açılımı “Non – Fungible Token” dır. Bu isim nelere verilir hiç düşündünüz mü? Bu “Non – Fungible Token” ismi genellikle; benzersiz, yerine yenisi konulamayacak olan, eşsiz ve kopyalanması mümkün olmayan dijital ürünlere verilen bir isimdir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse; bir tane Ethereum yerine farklı bir bireyden bir Ethereum alarak elinizdeki coinleri değiştirebilirsiniz.

Ethereum nedir? Ethereum genel olarak bildiğimiz para değerinin ötesinde olup çok çeşitli kullanım durumlarında, hizmet ve ürünleri merkezden uzaklaştırılabilmesi için Kripto para birimi kullanmayı amaçlamaktadır.

Gelelim verdiğimiz örneğe; Olağan Üstü Bir Gece tablosunun eşi benzeri olmadığını hepimiz biliriz. Ve ne olursa olsun bu tablonun yerine bir benzerini veya yenisini koyamayacağımızı da biliriz. Eğer bu eser gerçekten benzeri olmayan ve eşsiz bir eser ise bu alanda alınıp satılabilmektedir. Tabii ki de bu teknoloji sadece sanat eserlerinde kullanılmamaktadır. Bu sadece vermiş olduğumuz bir örnekti. Bunun dışında; sesler, gifler, fotoğraflar, videolar ve ünlü kişilerin atmış olduğu ilk tweetler NFT olarak alınıp satılabilmektedir. Bu alanın alt yapısını söylediğimiz gibi Blockchain teknolojisi oluşturmaktadır. Blockchain teknolojisi sayesinde NFT edinen birey veya kurumlar telif hakkından muaf olurlar. Yani ayrı bir sahiplik lisansı elde ederler. Bu şekilde, eşsiz olan ve benzeri bulunamayan dijital ürünlerin izin dahili dışında kopyalanarak satılmasının önüne geçilmektedir. Blockchain teknolojisi bu konuda internet dolandırıcılığının önüne geçmeye çalışmaktadır.

NFT Ne İşe Yarar?

NFT’ler genellikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi dijital sanat eserleri satmak ve satın almak için kullanılmaktadır. Bunun dışında sanal ticaret kartları, oyun skill veya skinleri, sanal emlakçılık veya fiziksel nesnelerin görüntüleri gibi bir çok dijital kavramlar sayılabilir. Bunların bir çoğu blok zincirinde doğrulanmış ve kamuya açık bir şekilde doğrulanabilmektedirler. NFT’ler genellikle benzersizlerdir. Hatta genellikle değil çoğunlukla benzersiz ve karşılıklı bir şekilde değiştirilemezlerdir. Bu da iki NFT’nin hiçbir şekilde aynı olamayacağı anlamına gelir.

NFT türleri sayamayacağımız kadar fazladır. Fakat örnek verecek olursak; bir müzik dosyası, bir tweet biçimi veya dijital bir resim halinde olabilirler. Yukarıda söylediğimiz gibi NFT’nin ünlü olmasında, ünlü isimlerin yapmış olduğu yatırımlar çok etkilidir. Twitter kurucusu olan Jack Dorsey bu teknoloji sayesinde, kendisinin atmış olduğu ilk tweet’i satmıştır. Bu sayede tweetler de belirli bir değer taşımaya başlamıştır. Bu satılan NFT’nin ortalama fiyatı 2,5 milyon dolara tekabül etmektedir.

En somut örnekle NFT teknolojisini şöyle açıklayabiliriz; fiziksel koleksiyoncu olan birey olduğunuzu düşünün. Pul koleksiyonu biriktiriyorsunuz ve cüzdanınızda sayamayacağınız kadar pul bulunur. Bu gayet normaldir çünkü koleksiyonunuz pul ile alakalıdır. Bu NFT teknolojisinde ise fiziksel temas edebileceğiniz bir şey almak yerine JPG dosyası satın alıyorsunuz. Ve müzik koleksiyonu, ilk atılan tweetler ile koleksiyonları yapabilirsiniz demektir.

 

NFT Nasıl Alınır?

NFT’nin yaratıcı olan kişi, dijital eserini aynı bir Pazar yerindeymişçesine listeledikten sonra satacağı şeyi bir nevi açık artırmaya çıkartır. Bu satılacak olan eser veya JPG dosyasına; blok zincirine erişebilen ve ilgilenen herkes satılacak olan eser veya JPG soyasına teklif verebilmektedir. Peki, para birimi nedir? Tabii ki NFT’ler Kripto para birimleri ile işlem görür. Bu yüzden önceden yapmanız gereken şeyler bulunmaktadır. Kripto para birimi satın almak gibi. Ve satın aldığınız Kripto para birimlerini dijital cüzdanınızda tutmanız gerekir. Bunun sonrasında ise bahsettiğimiz Pazar yerine kayıt olmanız da gerekmektedir. Eğer satıcı ile alıcı arasında anlaşma gerçekleşirse satış olumlu sayılır. Ve NFT karşılığındaki tutar satıcının cüzdanına direkt olarak yansır. Alıcı ise, alıcı cüzdanı aracılığı ile NFT’ye erişebilmektedir. Bir NFT satın almak bu şekilde gerçekleşir. Çalışmanın telif hakkı devredilmez fakat çevrimiçi bir görüntü yayınlanabilir. Bu temel kullanım hakkı olarak sayılmaktadır. 

Buna göre Metaverse nasıl girilir öğrenmek için tıklayınız.

Bültene Kayıt Ol!
Tüm Gelişmelerden Haberdar ol!
İlginizi Çekebilir
whatsapp